Grajewo – stolicą polskiego mleczarstwa

Od pięciu lat Grajewo może się pochwalić nową i dość nietypową atrakcją turystyczną – to Muzeum Mleka. To pierwsza i jak dotąd jedyna taka placówka w całej Polsce. Jeśli przebywacie w okolicach Grajewa na wakacjach – warto spędzić tu trochę czasu. Muzeum zapewnia wiele atrakcji, zarówno dla młodszych, jak i starszych gości.

Muzeum Mleka, a właściwie – Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie powstało w celu propagowania wiedzy o bogatej tradycji mleczarskiej regionu i nowoczesnych technologiach produkcji mleczarskiej.

Zgodnie z duchem czasu, muzeum stawia na aktywny sposób prezentacji ekspozycji, w której nie brakuje elementów multimedialnych, szczególnie lubianych przez dzieci (choć nie tylko). Wystawy pozwalają nie tylko na bierny odbiór, ale przede wszystkim na interakcję i wspólną zabawę, dlatego o nudzie w muzeum nie może być mowy.

Ekspozycję podzielono na kilka stref, w których prezentowane są m.in.: historia i kultura mleczarstwa, droga, jaką musi pokonać mleko od krowy do klienta, laboratorium przedstawiające w ciekawy sposób nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo i efektywność procesów produkcyjnych, na których bazuje nowoczesna branża mleczarska. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się również strefy, takie jak Łąka czy Bar Mleczny.

Rzemiosło i edukacja

Grajewskie Muzeum Mleka wpisuje się w jeden z najnowszych trendów w polskim muzealnictwie. W jego ramach, w wielu ośrodkach, zarówno większych, jak i mniejszych, prezentuje się miejscową kulturę materialną – kreatywnie łącząc tradycję i współczesność.

Trend ten nie rozwijałby się tak dynamicznie, gdyby nie dostęp do zupełnie nowych możliwości technicznych, dzięki którym można stworzyć atrakcyjne prezentacje, zachęcające do zaangażowanego i aktywnego odbioru przedstawianych treści.

Ma to istotne znaczenie, szczególnie w przypadku dzieci, które odwiedzając takie muzea, jak grajewskie Centrum Tradycji Mleczarstwa, mogą się uczyć poprzez zabawę.

Więcej informacji o działalności i bieżącej ofercie na stronie Muzeum Mleczarstwa – http://www.muzeummleka.pl/.