Ponad stu uchodźców w Grajewie

Od 24 lutego 2022 r. zmieniła się rzeczywistość w naszej części Europy – choć nie zostaliśmy napadnięci militarnie, jednak pośrednio skutki ataku Rosji na Ukrainę odczuwamy również w Polsce. Nasz kraj od początku konfliktu na wschodniej granicy przyjął już ponad dwa miliony uchodźców.

Ukrainę opuściło ponad trzy miliony osób, a wewnątrz kraju – z miejsc najniebezpieczniejszych do tych, które na razie nie zostały zaatakowane bezpośrednio – relokowało się kolejnych kilka milionów osób.

Wojna trwa już niemal miesiąc, jednak nie można nadal wykluczyć żadnego z możliwych scenariuszy. Chaos polityczny to jedno – prawdopodobnie udało się nam uniknąć chaosu uchodźczego, który niechybnie by nam groził w związku z najszybszą i największą falą uchodźców od czasu II wojny światowej, jednak państwo „otrzymało” nieco więcej czasu na znalezienie i wdrożenie rozwiązań systemowych dzięki olbrzymiej pomocy świadczonej Ukraińcom ze strony Polaków.

Zarówno indywidualne osoby, jak i organizacje pozarządowe oraz samorządy szybko zorganizowały podstawową pomoc. Wiele osób zostało już przewiezionych z przejść granicznych i z punktów recepcyjnych, także do mniejszych miast, takich jak Grajewo, w którym obecnie przebywa ponad stu uchodźców.

Jaka pomoc jest niezbędna?

Tyle osób – to „konieczność” zorganizowania miejsc, w których mogłyby one zamieszkać (są to przede wszystkim kobiety i dzieci), wdrożenia do systemu szkolnego, stworzenie formalnych „ram” codziennego funkcjonowania w państwie (co jest już czynione m.in. poprzez nadawanie numeru PESEL), ale nadal potrzebna jest pomoc podstawowa.

Osoby te muszą być zaopatrzone w żywność, środki czystości, ubrania itp. W Grajewie prowadzonych jest wiele zbiórek darów rzeczowych – władze miasta proszą o składanie ich w kilku miejscach.

Osoby, które trafiły do miasta z Ukrainy pozostawiły w swoim kraju cały dobytek, często nie mają ze sobą niczego. Od początku kryzysu mieszkańcy Grajewa wykazują się wielką solidarnością z uchodźcami. Kolejne dary mogą być składane m.in. w: Urzędzie Miasta Grajewo, w MOPS, w SP nr 1, 2, 4, w Przedszkolu Miejskim 1, 2, 4, 6, w Żłobku Miejskim i w COP oraz w siedzibie Stowarzyszenia Młodzi dla Grajewa.