Kolejne przekroczenie szybkości w Grajewie

Od początku 2022 roku zdecydowanie nie opłaca się ignorować przepisów dotyczących zachowania bezpiecznej prędkości na drodze. Jak wiadomo obowiązują nowe stawki mandatów, które  mają zniechęcić kierowców do nieprzestrzegania przepisów prawa drogowego, szczególnie w tak potencjalnie niebezpiecznym „obszarze”, jakim jest nadmierna szybkość.

Jest to jedna z dwóch najczęstszych przyczyn najgroźniejszych wypadków, które zbierają śmiertelne żniwo na polskich drogach. Nieprzestrzeganie dozwolonej szybkości oraz alkohol i coraz częściej również – używanie innych niedozwolonych substancji psychoaktywnych – zbyt często powodują śmierć albo znaczny uszczerbek na zdrowiu osób trzecich, jak i samych nieodpowiedzialnych kierowców.

Mimo świadomości istotnych i bardzo dolegliwych konsekwencji, nadal policja zatrzymuje kierowców, którzy jadą za szybko, również w terenie zabudowanych. Problematyczni pod względem są często kierowcy z innych krajów, którzy jednak, podobnie jak polscy kierowcy, muszą się liczyć z zarówno z zatrzymaniem prawa jazdy, jak i z wysokimi mandatami.

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa przydatnym „narzędziem” na drogach

W ostatnim tygodniu marca w Grajewie doszło do zatrzymania kierowcy, który nie dostosował jazdy do obowiązujących przepisów, znacząco przekraczając limit dopuszczalnej prędkości jazdy na terenie zabudowanym.

Na jednej z ulic miasta funkcjonariusze dokonali zatrzymania obywatela Węgier, który przekroczył dozwoloną prędkość maksymalną, wynoszącą na tym odcinku drogi 50 km/h. Kierowca jechał z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę.

W związku z tym otrzymał wysoki mandat – w wysokości 1500 złotych. Odebrano mu również prawo jazdy. Zatrzymanie stało się łatwiejsze dzięki Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która po raz kolejny okazała się skutecznym narzędziem do kontroli ruchu. Dzięki tej możliwości sami kierowcy mogą ławo zgłaszać niebezpieczne zachowania innych użytkowników dróg.

Miejsce zostało dokładnie wskazane przez internautów na mapie, co pozwoliło policji na natychmiastową reakcję i wyłączenie z ruchu nieodpowiedzialnego kierowcy, który stanowił realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.