Koncert i prelekcja
Zbliża się kolejny sezon grzewczy, a wraz z nim wiele problemów związanych ze stosowanymi technikami ogrzewania domów. Późną jesienią i zimą zazwyczaj odnotowuje się więcej interwencji straży, spowodowanej pożarami i innymi zagrożeniami.
21 listopada br. w Grajewskim Centrum Kultury odbyło się szczególne wydarzenie. Był to koncert, w którym wystąpiła Miejska Orkiestra Dęba Ochotniczej Straży Pożarnej. Po nim odbyła się prelekcja, której tematem były zagrożenia pożarowe i przeciwdziałanie im.
Publiczność mogła się zapoznać z wieloma informacjami na temat najczęściej popełnianych błędów, do których dochodzi zazwyczaj w domach i mogą się one wówczas stać potencjalnie niebezpiecznymi miejscami, jeśli nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, związanych przede wszystkim z ogrzewaniem.
Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie szczegółowo omówił wiele zagadnień związanych z typowymi problemami sezonu grzewczego. Zwrócił uwagę na zagrożenie zatruciami, konieczność okresowego sprawdzania stanu technicznego urządzeń grzewczych przez specjalistów itp.
Kolejne spotkanie z mieszkańcami Grajewa
Ostatnie spotkanie nie było pierwszym z cyklu prelekcji organizowanych przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Takie spotkania są niezbędne i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta w różnym wieku.
Podczas spotkań ze specjalistami można z pierwszej ręki otrzymać niezbędne informacje, które następnie przełożą się na świadomość możliwości zaistnienia potencjalnie groźnych sytuacji. Uczestnicy zapoznają się również ze sposobami przeciwdziałania zagrożeniom.
Najważniejszym tematem, podnoszonym co roku, jest kwestia tlenku węgla, który jest szczególnie niebezpieczną substancją toksyczną, ponieważ trudno ją zidentyfikować. Tlenek jest bezwonny. Najlepszym sposobem przeciwdziałania zatruciu tlenkiem węgla jest zamontowanie specjalnych czujników, które natychmiastowo ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
Należy również pamiętać o tym, żeby wietrzyć pomieszczenia i nie pozwalać na to, żeby np. wszystkie okna były w pełni hermetyczne, w mieszkaniu powietrze powinno móc swobodnie przepływać. Niezbędne jest także czyszczenie przewodów kominowych oraz wentylacyjnych.
Niestety, już w listopadzie br. doszło do wielu zatruć czadem w Polsce. Nie ryzykujmy! Posłuchajmy apelu strażaków i wyposażmy nasze mieszkania w specjalne czujniki, które nie są drogie, a mogą uratować nam życie!