Patrycja Haponik i Wiktoria Sobolewska to dwie młode kobiety, które zdobyły uznanie w świecie akademickim jako finalistki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Te wybitne uczennice, absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie, podzieliły się swoimi doświadczeniami podczas rozmowy z Natalią Chmielewską i Katarzyną Sienkiewicz, uczennicami klasy 1d tej samej szkoły.

Zdobycie tytułu finalisty olimpiady przedmiotowej, najbardziej prestiżowego konkursu wśród wszystkich innych, niewątpliwie budzi społeczny szacunek, podziw i uznanie. Być może niektórzy mogą odczuwać odrobinę zazdrości – ale takiej, która motywuje do podjęcia własnych wyzwań. Co ciekawe, te utalentowane dziewczęta są zwolnione z obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka polskiego. A co więcej, już teraz mogą pochwalić się wynikiem – perfekcyjnym 100 %. Aby być dokładnym, to 3 x 100 % – w części pisemnej na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, oraz w części ustnej. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem!

Podczas rozmowy dziewczyny zostały zapytane o początki ich przygody z olimpiadą i powody, dla których zdecydowały się na udział właśnie w tej kategorii.

Patrycja opowiada, że to jej nauczycielka języka polskiego, dr Emilia Świderska, zaproponowała jej udział w olimpiadzie. Nauczycielka dostrzegła w Patrycji potencjał i zachęciła ją do podjęcia olimpijskiego wyzwania już pod koniec drugiej klasy. Absolwentka przyznaje, że sama prawdopodobnie nigdy by nie pomyślała o udziale w olimpiadzie, szczególnie biorąc pod uwagę, że jako uczennica klasy politechnicznej skoncentrowała się na matematyce i fizyce, a nie przedmiotach humanistycznych. Jednak wyznanie swojej miłości do literatury i satysfakcja wynikająca ze zmniejszenia liczby egzaminów maturalnych z 8 do 5 pokazują, że podjęła słuszną decyzję.