Kobiety – odnalezione

Wciąż trwa sezon na grzybobranie. Amatorów takiego relaksu na świeżym powietrzu nie brakuje w całej Polsce… podobnie jak grzybów. W tym roku lasy obfitują w liczne gatunki ulubionych przez Polaków grzybów.

Grzybobranie od wieków cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodszych i starszych osób. Można wręcz powiedzieć, że ta wyjątkowa, jesienna rozrywka ma moc łączenia pokoleń. W wielu regionach organizowane są wyjazdy całych grup grzybiarzy – to dobry pomysł.

Jest wówczas mniejsza szansa na to, że się zgubimy. Wędrując „od grzybka do grzybka” bardzo łatwo i szybko można oddalić się od innych, jednak w grupie zawsze jest większa szansa na to, że ktoś zauważy naszą nieobecność. Nie powinno się udawać do lasu samemu, nawet, jeśli znamy okolice.

W ostatnich dniach doszło do zaginięcia dwóch starszych pań, które udały się na grzyby w towarzystwie męża jednej z nich. To właśnie on powiadomił policję o zaginięciu siedemdziesięciolatek. Dzięki szybkiej akcji policji kobiety udało się odnaleźć.

Jak nie zgubić się w lesie?

Mimo, że trójka grzybiarzy wybrała się razem do lasu i wszystkie osoby utrzymywały ze sobą kontakt telefoniczny, wystarczyło kilka minut, żeby doszło do całkowitej dezorientacji co do tego, w jakiej części obszaru leśnego się znajdują.

Sytuację dodatkowo komplikował w tym przypadku fakt, że osoby nie były miejscowe i nie znały dokładnie terenu, na którym się znalazły.

Rozmowę przez telefon z kobietami podjęli policjanci z Grajewa i cały czas utrzymywali kontakt głosowy. Poszukiwania nie trwały długo. Kobiety były zmęczone, jednak nic im się nie stało.

Na szczęście tym razem skończyło się tylko na strachu, sytuacja mogła być jednak bardziej niebezpieczna – np. wtedy, gdy warunki pogodowe byłyby gorsze i doszłoby do wychłodzenia organizmów.

O czym warto pamiętać, gdy decydujemy się wejść do lasu? Koniecznie należy poinformować inne osoby o celu naszej wyprawy, określić godzinę powrotu, mieć przy sobie naładowany telefon, wybrać charakterystyczne cechy terenu, które będą „odnośnikiem”, jeśli się zgubimy. Nie ruszać się z miejsca, jeśli zgubimy się i poinformujemy o tym fakcie inne osoby, w tym służby ratunkowe.