Nietrzeźwy kierowca zatrzymany w Grajewie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa po raz kolejny sprawdziła się jako efektywny „element” zarządzania ruchem drogowym. W miejscach zaznaczonych na mapie kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Jak się okazało w ostatnią niedzielę – i tym razem mapa wykazała swoją przydatność.

Policjanci z Grajewa dokonali zatrzymania obywatela Chorwacji, który przekroczył szybkość, a podczas kontroli dodatkowo okazało się, że jechał również pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad jeden promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zatrzymany obywatel Chorwacji kierujący volvo jechał z jednym pasażerem – dziewiętnastolatkiem, który nie był pod wpływem alkoholu.

Kierowca znacznie przekroczył szybkość – jechał 115 kilometrów na godzinę na terenie zabudowanym, gdzie maksymalna obowiązująca prędkość to pięćdziesiąt kilometrów na godzinę.

Kierowca stracił prawo jazdy i trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności – za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym.

Promile i nadmierna szybkość

Kolejne lata na polskich drogach „obfitują” w wiele wypadków. Statystyki wciąż wskazują na to, że większość takich zdarzeń drogowych powodowanych jest przez dwa dominujące czynniki. Są to – jak nietrudno się domyślić – alkohol oraz nadmierna szybkość.

Trudno się natomiast spodziewać tego, żeby po wielu kampaniach w mediach i częstym powtarzaniu informacji o kolejnych zatrzymanych kierowcach, będących pod wpływem alkoholu albo przekraczających dozwoloną szybkość jazdy, świadomość tego problemu nie istniała wśród kierowców.

Niestety, liczba zatrzymań spowodowanych tymi czynnikami jest wciąż za duża.

„Połączenie” zbyt szybkiej jazdy z alkoholem to jedna z najbardziej niebezpiecznych „konfiguracji” na drodze, które już niejednokrotnie doprowadziły do wielu tragedii. Nie może być przyzwolenia na takie skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, dlatego jeszcze raz warto zwrócić uwagę na to, żeby być wyczulonym na to, gdy zauważymy takiego kierowcę – zawsze zgłaszajmy jego obecność na drodze policji.

Jeśli mamy podróżować jako pasażer z osobą, o której wiemy, że jest pod wpływem alkoholu – nigdy nie pozwólmy jej na to, aby siadła przed kierownicą. Skutki jazdy, nawet wtedy, gdy nie spożyła dużej ilości alkoholu, mogą być dramatyczne.