Uważajmy na drogach!

Kilka dni temu, w Gutach (gmina Szczuczyn) doszło do wypadku drogowego. Nie było to „zwykłe” zdarzenie drogowe. Samochód zderzył się z łosiem. Było to auto dostawcze, którym podróżowało sześć osób.

Do wypadku doszło we wczesnych godzinach porannych na drodze krajowej numer 61. Niestety, w wyniku tego zdarzenia łoś zginął, natomiast podróżującym samochodem osobom nic się nie stało. W akcji ratowniczej wzięli udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, którzy zabezpieczyli miejsce wypadku i kierowali ruchem wahadłowym w czasie wykonywania koniecznych działań związanych z akcją ratowniczą.

Konieczne była również m.in. neutralizacja płynów eksploatacyjnych oraz odłączenie przewodów akumulatora.

Pomimo tego, że wypadek wyglądał groźnie, ostatecznie nie zakończył się tragicznie, jednak mogło się tak stać. Wypadki z udziałem zwierząt nie są rzadkością i wielokrotnie kończą się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi albo nawet śmiercią kierowców i pasażerów.

Mniejsza szybkość – większa spostrzegawczość

Jesienna aura nie sprzyja kierowcom. Szybciej zapada zmrok, również poranki bywają mgliste, zachmurzone, dżdżyste – a to nie sprzyja komfortowej jeździe. Zarówno rano, jak i wieczorem możemy być zmęczeni, a co za tym idzie nie do końca skoncentrowani na tym, co dzieje się aktualnie na drodze.

To sytuacja skrajnie niebezpieczna. Jeśli droga, którą jedziemy wiedzie wśród lasów, pól i innych terenów niezagospodarowanych, musimy szczególnie uważać. Z jednej strony – takie miejsca są o wiele spokojniejsze niż miasta, z drugiej – tu również należy uważać, ponieważ może nas zaskoczyć wbiegające na drogę zwierzę, nie tylko dzikie.

„Problemem” na drodze może być nawet niewielkie zwierzę domowe, takie jak kot, czy pies. Jeśli nie jesteśmy przygotowani na konieczność wykonania nagłego manewru, możemy nie opanować kierownicy.

Największym „wyzwaniem” jest jednak zwierzyna leśna. Pamiętajmy o tym, że na drogach przebiegających między lasami, w każdej chwili może znaleźć się np. łoś, jeleń albo sarna. Najlepszym sposobem na uniknięcie zderzenia jest rozsądna jazda.