Młoda mieszkanka powiatu oszukana

W ostatnich latach, które naznaczone są coraz bardziej chaosem w różnych obszarach życia, zarówno społecznego, jak i prywatnego – dochodzi często do oszustw, które jednoznacznie wskazują na to, że przestępcy stają się coraz bardziej pomysłowi. Ich ofiary, natomiast – na tyle zmęczone, zabiegane i również nieostrożne, że mogą znacząco ułatwić „pracę” przestępcom.

Znane są powszechnie metody: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku” i wiele innych cyberprzestępstw – np. z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Ale to nie wszystko – jak pokazuje niedawny przypadek z grajewskiego „podwórka” – nadal przestępcom udaje się także przechytrzyć swoje ofiary za pośrednictwem odpowiednio zredagowanych ogłoszeń w sieci.

Przekonała się o tym młoda mieszkanka jednej z miejscowości powiatu grajewskiego, która straciła ponad 1200 euro, czyli kilka tysięcy złotych – wpłacając je na konto (jak się okazało później) – rzekomego wynajmującego, który proponował wynajem mieszkania w Belgii.

Jak nie dać się oszukać?

Metod skutecznego oszukiwania przybywa i wciąż przynoszą one dochody przestępcom. Internet dał im więcej możliwości, z których skwapliwie korzystają. Okazuje się, że równie często mogą się im opłacić „stare” metody, które powinny być już społecznie weryfikowane jako zagrożenie, jak i całkiem nowe pomysły.

Wydawać by się mogło, że zamieszczenie fałszywego ogłoszenia o wynajmie (czy to mieszkania, czy np. kwatery w popularnej miejscowości turystycznej) zostanie odpowiednio zinterpretowane przez adresatów, czyli zidentyfikowane jako próba oszustwa.

Nie jest to jednak takie łatwe, szczególnie, jeśli decydujemy się wynająć lokum za granicą. Według okradzionej kobiety, która wpłaciła pieniądze na mieszkanie na wskazane w korespondencji z oszustami konto, prezentacja oferty była profesjonalna i stwarzała pozory pewnej transakcji.

Przestępcy przesłali kobiecie nawet film, na którym przedstawione było mieszkanie.

Niestety – dziś stworzenie oferty, która będzie przekonująca nie jest żadną techniczną trudnością. Zawsze powinniśmy szczególnie uważnie prześwietlać wyjątkowo atrakcyjne stawki przedstawione w ofercie. Jeśli będą znacząco odbiegać od średniej rynkowej – powinien to być sygnał ostrzegawczy.