Inwestycja w Szczuczynie – sfinalizowana

Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur to szeroko zakrojona inwestycja, która opiera się na nowoczesnym stadionie, kempingu oraz miejscu dostosowanym do organizacji różnych imprez, takich jak koncerty czy też wystawy. Szczuczyńskie centrum właśnie rozpoczęło działalność.

Jest to przedsięwzięcie, które zostało zrealizowane z udziałem miast partnerskich Szczuczyna z Białorusi i z Ukrainy. Stąd też nazwa centrum, które ma wspierać dialog między społecznościami wszystkich miast z trzech krajów sąsiedzkich.

W związku z ostatnią sytuacją polityczną, wiele osób zadawało sobie pytanie, czy do oficjalnego otwarcia tej ważnej inwestycji powinno dojść, szczególnie z udziałem samorządowców z Białorusi – miasta, noszącego również nazwę Szczuczyn.

Nie do końca podobało się do białoruskiej diasporze w Polsce. Ostatecznie nie zmieniono jednak programu uroczystości, szczególnie, że był on uroczystym zwieńczeniem wieloletniej współpracy. Bliźniacze obiekty stadionowe powstały we wszystkich miastach partnerskich.

Oba Szczuczyny – polski i białoruski – współpracują owocnie niemal od trzydziestu lat, dlatego wszyscy mają nadzieję, że trudna sytuacja na szczeblu państwowym nie zniweczy dobrych relacji sąsiedzkich, wypracowanych przez wiele środowisk samorządowych po jednej i drugiej stronie granicy.

Stadion – najważniejszy element inwestycji

Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur to – jeśli chodzi o stronę materialną – przede wszystkim nowoczesny stadion. Dokładniej – jest to przebudowany i zmodernizowany miejscowy stadion, dostosowany do wielu różnych funkcji, nie tylko stricte sportowej.

Jest to obiekt, który unowocześniono z myślą o tym, żeby mógł zapewnić obsługę wielu wydarzeń – np. spotkań, konferencji, koncertów, wystaw itp. Ma pełnić funkcje sportowe, oświatowe i kulturalne.

Obiekt posiada także specjalną płytę, na której można np. rozstawić kemping, mogą się tu także odbywać koncerty i inne wydarzenie kulturalne. Przy stadionie znajduje się duży parking i strefa wystawowa.

To nie wszystkie zamierzenia, jakie zrealizowano – w planach są kolejne inwestycje. Koszt już zakończonych prac to niemal 9 milionów złotych.