Nie bądźmy obojętni

W ostatnich latach zimy nie są tak surowe jak jeszcze kilkanaście, a tym bardziej kilkadziesiąt lat temu. W tym roku grudzień jest jednak chłodniejszy niż w 2020 r. i nie wiadomo jak chłodne będą następne tygodnie.

Niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt, takich jak koty, o których dokarmianiu zazwyczaj pamiętamy. W wielu miastach powstają też przytułki, które pozwalają im przetrwać zimę.

Nie powinniśmy jednak zapominać także o innych zwierzętach, które mogą wymagać naszej uwagi.

Widzisz zagrożenie – zadzwoń!

Taką uważnością wykazały się osoby, które kilka dni temu zadzwoniły po pomoc do grajewskich strażaków w celu uwolnienia stada gęsi, które utkwiło w zamarzniętym jeziorze w Długochorzelach.

Temperatura spadła na tyle szybko, że woda zdążyła zamarznąć i uwięzić pływające w jeziorze ptaki. Gdyby nie szybka i skuteczna pomoc ze strony Ochotniczej Straży Pożarnej ich los byłby przesądzony. Na szczęście udało się skruszyć lód i wytyczyć ptakom bezpieczną drogę do brzegu.

Nie zawsze możemy pomóc samodzielnie

Informując o udanej akcji, strażacy jednocześnie przypominają, żeby podobnych akcji nie podejmować samodzielnie. Może się to zakończyć tragicznie, zarówno dla potrzebujących pomocy, jak i jej udzielających.

Dziś ludzie nie zawsze pamiętają jak niebezpieczne może być wchodzenie na zamarznięty akwen. Lód może się wydawać dostatecznie zamarznięty, niestety, często jest to tylko złudzenie, a skutki wejścia na lód, który się złamie mogą okazać się dramatyczne.

W sytuacji, gdy zauważymy niebezpieczną sytuację na skutej lodem rzece lub jeziorze – niezwłocznie zadzwońmy po pomoc. Wystarczy wybrać ogólny numer alarmowy – 112.