Minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił w piątek podczas wizyty w Grajewie, że przewidziane jest zainwestowanie ponad 4 miliardów złotych w projekty modernizacyjne stacji kolejowych na terenie całego kraju. Inwestycje te mają rozpocząć się w 2024 roku i potrwają do roku 2030.

Inicjatywa została zapowiedziana przez ministra Sasin podczas konferencji prasowej w Grajewie, gdzie miało miejsce symboliczne przejęcie dworca przez PKP S.A. W swoim wystąpieniu, minister Sasin wspomniał o nadchodzącej edycji Programu Inwestycji Dworcowych, którego ramy czasowe przewidziane są na lata 2024-2030.

Podczas briefingu prasowego Minister podkreślił, że pierwsza edycja programu kończy się jeszcze w tym roku, a liczne inwestycje są obecnie w trakcie realizacji. Kwota niemal 3 miliardów złotych została przeznaczona na renowację i modernizację infrastruktury dworcowej – dodał.

Sasin zaznaczył, że nowa edycja programu przewiduje znacznie większe środki finansowe – ponad 4 miliardy złotych. Podkreślił także, że dzięki obu edycjom programu możliwe będzie przeprowadzenie remontów niemal wszystkich dworców na terenie województwa podlaskiego. Miejscowi pasażerowie będą mogli korzystać z odrestaurowanych i zmodernizowanych obiektów, które zostaną również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jednym z planowanych projektów jest renowacja historycznego dworca w Grajewie, który został właśnie przekazany pod opiekę PKP SA przez starostwo powiatowe. Jak zauważył minister, ta linia kolejowa jest częścią strategicznego połączenia Rail Baltica, które łączy centrum Polski z krajami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią. Co warto podkreślić, dworzec w Grajewie nie był czynny od prawie 40 lat.