Krew wciąż nieoceniona i niezbędna

W powiecie grajewskim w ostatnim czasie trwa akcja wspierająca honorowe krwiodawstwo. W jej ramach już 14 sierpnia 2021 r. odbędzie się wydarzenie mające na celu promocję oddawania krwi – pod hasłem „Ognisty ratownik – gorąca krew”.

Akcję organizuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Terenowy Oddział w Łomży oraz parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy sytuacja z krwią, która nadal jest niezastąpionym preparatem w medycynie, pogarsza się. Honorowe krwiodawstwo nie cieszy się obecnie taką popularnością jak w czasach PRL. To prowadzi do poważnych reperkusji w obszarze zdrowia publicznego, dlatego wspieranie krwiodawstwa ma tak duże znaczenie.

Organizatorzy zachęcają wszystkie te osoby, których stan zdrowia pozwala na oddanie krwi do tego, by zdecydowały się na ten wspaniałomyślny i nieoceniony gest. Można to będzie uczynić w godzinach 9:00 – 13:00 przy kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie (na parkingu).

O czym należy pamiętać chcąc oddać krew?

Do udziału w akcji oddawania krwi zaproszone są jedynie osoby pełnoletnie. Przy rejestracji należy okazać dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Osoba decydująca się na oddanie krwi nie może mieć mniej niż pięćdziesiąt kilogramów. Musi być w dobrej kondycji zdrowotnej.

Należy pamiętać o tym, by przed pobraniem krwi nie obciążać organizmu zbyt ciężkim posiłkiem. Najlepiej spożyć lekki posiłek niskotłuszczowy. Decyzja o oddaniu krwi nie powinna być podjęta w pośpiechu. Warto być wypoczętym i wyspanym. Organizm należy odpowiednio nawodnić – w ciągu doby przed oddaniem krwi powinno się wypić ok. 2 litry płynów.

Oddający krew nie powinien wcześniej palić papierosów, absolutnie nie wolno być pod wpływem alkoholu i innych środków mających toksyczny wpływ na organizm.