Filmy o tematyce wojskowej i nie tylko

Kina plenerowe w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Idąc za tym trendem i chcąc promować wojskowość, Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało cykl imprez pod nazwą „Wojskowe Kino Plenerowe”. W ramach tej akcji wyświetlane będą filmy, które cieszą się dużym zainteresowaniem pasjonatów historii.

W programie kina znalazły się m.in. takie obrazy jak: „Miasto 44”, Historia Roja”, „Karbala” i „Dywizjon 303. Bitwa o Anglię”, a to tylko niektóre z obrazów, które będą wyświetlane w kolejnych miastach, które znalazły się na trasie „Wojskowego Kina Plenerowego”.

Jutro – w Święto Wojska Polskiego – kino zagości w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie i w Grajewie. Projekcje i towarzysząca im impreza plenerowa odbędą się w Parku Solidarności. Jedną z nich będzie piknik „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. W ramach tego wydarzenia zaprezentowany zostanie sprzęt wojskowy, można będzie również uzyskać różne informacje bezpośrednio od samych żołnierzy wojsk operacyjnych, rekruterów wojskowych komend uzupełnień i WOT.

Planowane są również występy muzyków z orkiestr wojskowych i prezentacja wybranych elementów z programów szkoleniowych. Interesująco zapowiada się także prezentacja wojskowej musztry paradnej.

Świętowanie w nowej odsłonie

15 sierpnia to szczególny dzień w Polsce – jednocześnie święto państwowe i religijne. Święto, które czci wielkie zwycięstwo, jedno z najważniejszych w historii Polski – Bitwę Warszawską – Cud nad Wisłą. Święto religijne – Wniebowzięcia Matki Boskiej, znane w polskiej tradycji jako Święto Matki Bożej Zielnej jest również świętem radosnym. Tego dnia często odbywają się święta plonów, czyli dożynki. 15 sierpnia wielu Polaków pielgrzymuje również do sanktuariów maryjnych.

Jednak mimo tego pozytywnego kontekstu, do niedawna mówiło się, że Polacy nie potrafią świętować „wesoło”, jedynie formalnie, w wysokim tonie. Przemówienia, składanie wieńców… Rzeczywiście, do niedawna tak było, jednak od kilku lat daje się zauważyć duża zmiana – Polacy coraz częściej świętują na różne sposoby.

W całym kraju, w największych miastach, ale również mniejszych miejscowościach odbywają się pikniki, zabawy, spotkania, które upływają w radosnej atmosferze. W ten trend wpisuje się także „Wojskowe Kino Plenerowe” i pikniki wojskowe, które odbędą się w całej Polsce.