Nie zapominajmy o krwiodawstwie

W ostatnich miesiącach, w natłoku informacji na temat problemów w służbie zdrowia, niektóre bardzo istotne kwestie zeszły na drugi plan, co przekłada się np. na mniejszą „podaż” krwi, która jest niezbędna przy wykonywaniu wielu procedur medycznych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jak dużo krwi potrzeba do wykonania nawet nieszczególnie skomplikowanego zabiegu operacyjnego.

Krew jest szczególnym „zasobem” w medycynie, którego nie da się niczym zastąpić, dlatego powiedzenie, że krew jest na wagę złota, nie jest w niczym przesadzone. Krwiodawstwo kilkadziesiąt lat temu rozwijało się bardzo dynamicznie, niestety trend ten nie utrzymał się i honorowych dawców krwi jest coraz mniej.

Co zrobić, żeby krwiodawstwo stało się znów popularne? W ostatnich miesiącach było to szczególnie trudne, tymczasem, jak alarmowały szpitale i centra krwiodawstwa w różnych regionach kraju, zapasy krwi topniały w zastraszającym tempie.

Konieczne są akcje promujące honorowe oddawanie krwi. Jedna z nich odbędzie się już jutro w Szczuczynie.

Oddaj honorowo krew – jutro w Szczucinie!

Już jutro, 6 sierpnia 2021 r. w Szczucinie odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi. Akcję tę organizują: Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie, Urząd Miejski w Szczuczynie, Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Oddział Terenowy w Łomży.

Krew można będzie oddawać od godziny 9:00 do godziny 12:30 – w krwiobusie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Ten specjalistyczny pojazd wyposażony w stanowiska dla krwiodawców i zapewniający właściwe warunki higieniczne zarówno samym osobom oddającym krew, jak i samej krwi będzie oczekiwał na zainteresowanych udziałem w tej szczytnej akcji na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Szczuczynie.

Aby móc oddać krew należy przede wszystkim cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Do krwiobusu należy zgłosić się z dowodem osobistym, wcześniej nie można spożyć alkoholu, przez oddaniem krwi zaleca się wypicie dużej ilości wody, wcześniej nie należy również spożywać potraw ciężkostrawnych.