Czy wyższe mandaty wpłyną na kierowców?

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe, zdecydowanie wyższe stawki mandatów za nieprzestrzeganie przepisów w ruchu drogowym. Szczególnie dotkliwe dla kierowców będą kary za jazdę pod wpływem alkoholu i innych zakazanych środków oraz za przekroczenie prędkości.

Mogło się wydawać, że o wiele wyższe mandaty „przemówią” radykalnie do wyobraźni kierowców. Pierwsze dni 2022 roku na drogach Grajewa i okolic pokazują, że nie musi się tak stać.

Już 1 i 2 stycznia br. doszło do pierwszych interwencji policyjnych, które zakończyły się nałożeniem rekordowych mandatów.

Z komunikatów policyjnych można się dowiedzieć, że w pierwszych dniach stycznia 2022 r. wielu kierowców nie dostosowało się do przepisów dotyczących prędkości jazdy.

Doszło również do interwencji w związku ze zdarzeniami drogowymi, których niechlubnymi „bohaterami” byli pijani kierowcy.

Alkohol i nadmierna szybkość

Rok 2022 nie zaczął się pomyślnie dla wielu kierowców korzystających z grajewskich dróg.

Jednym z pierwszych kierowców ukaranych za nieprzestrzeganie limitu prędkości okazał się obywatel Litwy, który zdecydował się na prawdziwy rajd na odcinku drogi, na którym obowiązywała maksymalna prędkość 70 km.

Kierowca przekroczył tę wartość o ponad połowę. Został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł.

Drugiego dnia nowego roku doszło do wypadku na drodze Prostki – Kopijki. Służby ratownicze zostały wezwane do wypadku samochodu osobowego. Maszyna dachowała. Samochodem podróżowały cztery osoby. Jak się okazało – wszystkie były pod wpływem alkoholu. Jeden mężczyzna trafił do szpitala.

Decydując się na niezgodne z prawem zachowania na drodze przede wszystkim narażamy życie i zdrowie swoje, i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Od 1 stycznia 2022 r. większość „naraża” również zasoby swojego portfela.

Najwyższy mandat za przekroczenie prędkości wynosi 2,5 tys. zł, ale należy się również liczyć z o wiele wyższą karą grzywny wymierzoną przez sąd. Obecnie może to być nawet 30 tys. zł.