Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza działająca w Grajewie, ma powody do radości – otrzymali nowe wyposażenie w postaci specjalistycznego samochodu z drabiną. Jest to znaczący nabytek, który zdecydowanie podniesie poziom możliwości operacyjnych jednostki.

Wzmocnienie floty pojazdów straży pożarnej w Grajewie, to nowy model Volvo FL 4×2, który posiada wyposażenie firmy Rosenbauer – 30-metrową drabinę ratowniczą L32A-XS z łamanym ostatnim przęsłem. Znaczące jest również to, że kosz urządzenia jest w stanie udźwignąć ładunek o masie aż 500 kilogramów.

Cena tego specjalistycznego pojazdu wynosi nieco ponad 3,5 miliona złotych. Środki na jego zakup pochodzą między innymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest dowodem na inwestycje zarówno w bezpieczeństwo jak i nowoczesne technologie.

Nowe Volvo ma za zadanie zastąpić stare, 37-metrowe urządzenie firmy Magirus. Po latach służby, drabina ta została przeniesiona do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łomży. Tam zastąpiła inną, wycofaną decyzją Komendanta Głównego PSP, 42-metrową drabinę firmy Rosenbauer.

W ramach tego samego zamówienia zrealizowanego przez Podlaską Komendę Wojewódzką PSP, planowane jest również dostarczenie drugiego, identycznego modelu drabiny do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej działającej w Bielsku Podlaskim.