Nowy most – efektywniejszy ruch

Jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w rejonie Grajewa została z powodzeniem sfinalizowana. 14 stycznia 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego mostu w miejscowości Szymany.

Do tej pory w Szymanach funkcjonował most, który nie pozwalał na sprawne poruszanie się po nim większej liczby pojazdów. Na starym moście mógł jednocześnie przebywać tylko jeden pojazd – ze względu na cechy techniczne obiektu, szczególnie jeśli chodzi o jego szerokość.

W warunkach rozwijającego się coraz dynamiczniej ruchu drogowego, była to spora niedogodność dla mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy potrzebowali dostać się do Grajewa.

Konieczne było wykonanie nowego mostu. Z uwagi na to, że modernizacja starego mostu nie wchodziła w rachubę, konieczne było zburzenie go i postawienie nowego. Tak też się stało i to w szybkim tempie. Wszystkie prace zrealizowano zaledwie w kilka miesięcy.

Duże udogodnienie dla kierowców

Usytuowanie mostu w Szymanach pozwala znacząco zwiększyć efektywność jazdy, zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i kierowców, którzy mogą korzystać z mostu i tym samym ominąć zatłoczone drogi w samym Grajewie i pobliskie drogi krajowe.

Nowy most zapewnia komfortowy i bezpieczny przejazd. Jego obecna szerokość to niemal dziesięć metrów. Jest to obiekt trzyprzęsłowy, o długości niemal pięćdziesięciu metrów.

Konstrukcja mostu wykonana została ze stali i żelbetonu. Większość środków koniecznych na tak szybką realizację inwestycji udało się uzyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i z Ministerstwa Infrastruktury.

To odpowiednio kwota 3,5 mln oraz niemal 578,5 tys. zł. Resztę środków z całej puli, która stanowiła budżet inwestycji (niemal 4,2 mln zł) poniosły: Gmina Grajewo oraz Powiat Grajewski.