Zadbaj o swoje zdrowie – weź udział w programie

W Grajewie i w okolicach są aktualnie prowadzone badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie jest dostępne za darmo dla pacjentek w określonym wieku, które są ubezpieczone.

Bezpłatna mammografia oferowana jest w całej Polsce. Aktualnie z tej ważnej i szeroko dostępnej oferty mogą skorzystać panie zamieszkałe w Grajewie i w okolicach.

W tym roku po raz pierwszy z programu mogą skorzystać również kobiety, które urodziły się w 1972 roku, co oznacza, że projekt obejmuje panie, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Bezpłatna procedura dostępna jest dla kobiet do sześćdziesiątego dziewiątego roku życia.

Mammografię można już było wykonać w Szczuczynie i w Rajgrodzie – 12 kwietnia 2022 r., a 19 kwietnia mobilna pracownia mammograficzna będzie dostępna dla mieszkanek Grajewa. Mammobus zatrzyma się przy Urzędzie Miasta. Badanie będzie można wykonać w godzinach: 11.00 – 17.00.

Dlaczego warto się badać?

Profilaktyka jest jedną z najlepszych metod przeciwdziałania wielu chorobom oraz ich rozwojowi – sprawdza się szczególnie w przypadku chorób nowotworowych, które wcześnie wykryte, mogą być w pełni uleczalne, nawet bez konieczności stosowania metod inwazyjnych.

Jeśli choroba zostanie wykryta w kolejnych stadiach, wówczas rokowania na zachowanie zdrowia i życia są o wiele gorsze.

Jedną z takich chorób jest nowotwór piersi. Z jednej strony – zapadalność na ten rodzaj nowotworu jest w Polsce wciąż duża i niestety często choroba ta kończy się śmiercią. Z drugiej strony – szybkie wykrycie niebezpiecznych zmian pozwala na efektywne wyleczenie pacjentki.

Kluczem do sukcesu jest wczesne wykrycie zmian, które mogą być groźne. Najlepiej, jeśli zostaną one zdiagnozowane jeszcze przed tym, gdy się ujawnią. Jest to możliwe właśnie dzięki mammografii.

Bezpłatne badanie oferowane w ramach programu NFZ można wykonać, jeśli nie było ono realizowane w ciągu ostatnich 24 miesięcy albo 12 miesięcy, jeśli jest się w grupie ryzyka i posiada się pisemne wskazanie lekarskie do wykonania mammografii po upływie jednego roku.

Więcej informacji o programie – na stronie Mammo.pl.